Písmo sväté, resp. inak Biblia, je slovo gréckeho pôvodu a znamená knihy. Biblia je knihou kníh.
Biblia sa nazýva Písmom svätým preto, lebo obsahuje Božie slovo.
„Lebo nikdy z ľudskej vôle nepovstalo proroctvo, ale Duchom Svätým vedení hovorili svätí ľudia Boží.“ 2. Petra 1, 21
Biblia sa delí na dve časti: na Starú zmluvu a Novú zmluvu (Starý a Nový zákon). V celej Biblii je 79 kníh. Z toho je 66 kanonických a 13 apokryfických, a to v Starej zmluve 39 kanonických a 13 apokryfických, v Novej zmluve 27 kanonických kníh.
Kanonické knihy sú božského pôvodu, obsahujú pravé Božie slovo, sú písané vnuknutím Ducha Svätého, a preto sú pre nás kánonom, t.j. pravidlom – meradlom viery a života.
Apokryfické knihy sú pôvodu ľudského. Nepatria ku Starej zmluve, lebo neobsahujú ani jediné proroctvo o Pánu Ježišovi a uchyľujú sa od základnej pravdy Božej. Rozdiel medzi kanonickými a apokryfickými knihami zdôraznila reformácia. Dr. Martin Luther preložil aj apokryfické knihy, ale vo svojom vydaní Biblie v reči nemeckej z r. 1534 výslovne ich oddelil od kanonických kníh a označil ich ako knihy, ktoré sa môžu s dobrým a mnohým úžitkom čítať.
Apokryfické knihy sú tieto:
-
Kniha Tobiášova,
-
Modlitba Manassesova,
-
Kniha Judith,
-
Báruch,
-
Prídavky k proroctvu Danielovmu,
-
2 knihy Ezdrášove,
-
Prídavky ku knihe Ester,
-
3 knihy Machabejské,
-
Kniha múdrosti,
-
Kniha Siráchova.
Stará zmluva bola napísaná v reči hebrejskej a aramejskej, pred narodením Pána Ježiša Krista. Nová zmluva v reči gréckej, po narodení Pána Ježiša Krista.
Ústrednou myšlienkou celej Biblie je Boží plán smerujúci ku spaseniu a záchrane človeka. Čo bolo v Starej zmluve prostredníctvom prorokov predpovedané a zasľúbené, to sa v dobe Novej zmluvy splnilo, totiž príchod Mesiáša. Pod starou zmluvou rozumieme zmluvu zákona medzi Bohom a národom izraelským prostredníctvom Mojžišovým na hore Sinai. Pod novou zmluvou rozumieme zmluvu milosti medzi Bohom a všetkými ľuďmi prostredníctvom Ježiša Krista, dovŕšenú na Golgote.
Významnejšie preklady Biblie sú:
-
grécky preklad Starej zmluvy Septuaginta (pred nar. Kr.P.),
-
latinský preklad celej Biblie od cirkevného otca Hieronyma – Vulgata, ktorého prekladu sa pridŕža cirkev rímsko-katolícka,
-
staroslovanský preklad od Cyrila a Metoda z X. storočia,
-
nemecký preklad dr. Martina Luthera,
-
Kralická Biblia, vydaná v Kraliciach na Morave v r. 1579-1594,
-
slovenský preklad Novej zmluvy a žalmov z r. 1952. Vydal Tranoscius v Liptovskom Mikuláši v Cirkevnom nakladateľstve.
Stará zmluva
Podľa obsahu kanonické knihy Starej zmluvy delíme na:
-
historické – 17 kníh
-
vyučujúce – 5 kníh
-
prorocké – 17 kníh. Spolu 39 kníh.
Historické knihy Starej zmluvy sú:
-
5 kníh Mojžišových,
-
kniha Jozue,
-
kniha Sudcov,
-
kniha Rut,
-
2 knihy Samuelove,
-
2 knihy Kráľovské,
-
2 knihy Kronické,
-
kniha Ezdrášova,
-
kniha Nehemiášova,
-
kniha Ester. Spolu 17 kníh.
Historickými sa tieto knihy nazývajú preto, lebo nám rozprávajú históriu o stvorení sveta, o prvých ľuďoch Adamovi a Eve, o potope, o veži babylonskej a patriarchoch národa izraelského (1. Mojž.). Ďalej o Mojžišovi, o zajatí národa izraelského v Egypte, o jeho vyslobodení Mojžišom, o putovaní národa židovského po púšti (2.Mojžiš.), o vydaní zákona na hore Sinai (3. Mojž. a 4. Mojž.), o smrti Mojžišovej na vrchu Nebo (5. Mojž.). Potom rozprávajú o vodcovi národa izraelského po smrti Mojžišovej, ktorým sa stal Jozue (kniha Jozue). Jozue previedol národ židovský cez Jordán, dobyl mesto Jericho, zaujal Kanaán a rozdelil ho medzi 12 kmeňov izraelských. Po smrti Jozueho národ židovský spravovali a viedli sudcovia. Písmo sväté spomína 16 takýchto sudcov. (kniha Sudcov) Potom viedli národ izraelský významní kňazi (1. a 2. Sam.). Po dobe kňazov prišla doba kráľov, z ktorých najvýznamnejšie miesto mali títo: Saul – Zakladateľ, Dávid – Zjednotiteľ a Šalamún – Rozmnožiteľ (knihy Kráľovské a Kronické). Po smrti Šalamúnovej sa kráľovstvo rozpadlo. Národ židovský dostal sa do zajatia. Ďalšie knihy rozprávajú o vyslobodení a o návrate židov z babylonského zajatia. (kniha Ezdrášova, Nehemiášova a kniha Ester)
Vyučujúce knihy Starej zmluvy sú:
-
kniha Jóbova,
-
kniha Žalmov,
-
kniha Prísloví,
-
kniha Kazateľa,
-
pieseň Šalamúnova. Spolu 5 kníh.
Vyučujúce knihy Starej zmluvy nás učia modliť sa a spievať Pánu Bohu v radosti i v bolesti: Učia nás trpezlivosti v kríži a dávajú nám cenné rady a napomenutia pre náš život. Z vyučujúcich kníh je knihou modlitieb kniha Žalmov. Knihu Žalmov si aj my kresťania vysoko ceníme, lebo nás učí vrúcnemu modleniu.
Všetkých žalmov je 150. Delíme ich na:
-
vyučujúce – napr. 1, 14, 19,
-
kajúce – 32, 51, 130, 143,
-
oslavujúce – 23, 103, 146,
-
potešujúce – 42, 91, 126,
-
prorocké – 2, 72, 110.
Žalmy sa volajú Dávidove, lebo nad 73 žalmami je uvedené meno Dávida.
Prorocké knihy Starej zmluvy sú:
4 väčší proroci:
-
Izaiáš,
-
Jeremiáš,
-
s plačom Jeremiášovým,
-
Ezechiel,
-
Daniel,
12 menších prorokov:
-
Ozeáš,
-
Joel,
-
Ámos,
-
Abdiáš,
-
Jonáš,
-
Micheáš,
-
Nahum,
-
Abakuk,
-
Sofoniáš,
-
Aggeus,
-
Zachariáš,
-
Malachiáš.
Spolu 17 kníh.
Proroci boli ľudia naplnení duchom Božím, ktorí karhali národ izraelský, poukazujúc na jeho častú neveru, pokryteckú zbožnosť i na sociálnu nespravodlivosť. Volali ľudí k pokániu. Nekajúcim zvestovali trest, kajúcim zvestovali Božie milosrdenstvo.
Predpovede prorokov sa splnili v príchode Ježiša Krista.
Izaiáš je evanjelista Starej zmluvy. Nazývame ho tak preto, lebo hovorí o našom spasení, predpovedá narodenie Mesiáša z Panny, akoby stál pri jeho kolíske (Iz. 7,14) a kreslí verný obraz jeho utrpenia, akoby bol očitým svedkom Kristovej obeti na kríži (Iz. 53,7). U Malachiáša, ktorý je posledným prorokom Starej zmluvy, sa nachádza proroctvo o Jánovi Krstiteľovi, s príchodom ktorého sa začínajú dejiny Novej zmluvy.
Nová zmluva
Knihy Novej zmluvy podľa obsahu delíme na:
- historické, 5 kníh,
- vyučujúce, 21 kníh,
- prorocké, 1 kniha. Spolu 27 kníh.
Historické knihy Novej zmluvy sú:
- evanjelium podľa sv. Matúša,
- evanjelium podľa sv. Marka,
- evanjelium podľa sv. Lukáša,
- evanjelium podľa sv. Jána,
- Skutky apoštolov. Spolu 5 kníh.
Pisatelia evanjelií sa nazývajú evanjelisti. Prví traja evanjelisti, t.j. Matúš, Marek a Lukáš, sa označujú spoločným pomenovaním synoptikovia, pretože ich texty sú písané zo spoločného hľadiska.
Evanjelium znamená dobrú, radostnú zvesť o milosti Božej v Kristu; a potom tiež knihu, ktorá hovorí o tejto radostnej zvesti. Evanjeliá nám rozprávajú o narodení Pána Ježiša Krista, o Jeho pozemskom živote, o Jeho účinkovaní, o Jeho utrpení a smrti, o vzkriesení a vstúpení na nebesia, a vedú nás k porozumeniu, že Ježiš Kristus je jednorodený Boží Syn, náš Spasiteľ a Pán, že On je tým prorokmi predpovedaným Mesiášom.
Skutky apoštolov nám hovoria o zoslaní Ducha svätého, o založení cirkvi kresťanskej v Jeruzaleme, o účinkovaní apoštolov, najmä Petra a Jána, a od 13. kapitoly o Pavlovi. Skutky apoštolov napísal evanjelista Lukáš.
Vyučujúce knihy Novej zmluvy sú:
- listy apoštola Pavla:
- Rímskym,
- 2 Korintským,
- Galatským,
- Efezským,
- Filipijským,
- Kolosenským,
- 2 Tesalonickým,
- 2 Timoteovi,
- list Títovi,
- list Filemonovi,
- list Židom,
- list Jakuba,
- 2 listy Petra,
- 3 listy Jána,
- list Júdu. Spolu 21 kníh.
Listy Pavlove boli adresované cirkevným zborom, medzi ktorými Pavel pôsobil na svojich misijných cestách, alebo súkromným osobám. Tri z týchto listov napísal cirkevným zborom v Malej Ázii (Gal., Efez., Kol.), 6 listov cirkevným zborom v Európe (Rím., 2 Kor., 2 Tes. a Fil.), a 4 jednotlivým mužom (2 Tim., Tít., Filem.). Pre reformátorov bol z Pavlových listov najvýznamnejším list Rímskym, v ktorom Pavel hovorí o ospravedlnení hriešneho človeka. Obsahom listov apoštola Pavla je evanjelium o ospravedlnení hriešnika z moci Božej milosti v Ježiši Kristu a o novom živote z moci Ducha svätého.
Apoštolov nazývame aj:
- Petra – apoštolom nádeje,
- Jakuba – apoštolom skutkov,
- Jána – apoštolom lásky.
Prorocká kniha Novej zmluvy je:
- Zjavenie Jána.
Táto kniha bola napísaná na ostrove Patmos, kde bol Ján vo vyhnanstve. V svojom Zjavení Ján podáva proroctvá formou obrazov, zjavuje Božie plány v dejinách spásy až do konca vekov.
Písmo sväté sa začína slovami:
Na začiatku stvoril Boh nebo a zem.
Ján hovorí v svojom Zjavení v kapitole 21, verš 1:
Videl som nové nebo a novú zem, lebo prvotné nebo a prvotná zem sa pominuli a mora už niet.
Bibia sa končí slovami:
Milosť Pána Ježiša (Krista) so všetkými (svätými! Amen).
Zachovej nás při svém slovu,
a dej k němu víru živou,
Ty sám, Ježíši, Pane náš,
kterýžto mdlobu naši znáš.
Zp. 342, 1
Písmo sväté si máme vysvetľovať v duchu Symbolických kníh.